Skopje – Atrakcje macedońskiej stolicy i okolic

Zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1963 roku Skopje jeszcze niedawno uchodziło za jedną z mniej ciekawych bałkańskich stolic. Ot, niewielka, zrekonstruowana dzielnica turecka, dom urodzonej tutaj Matki Teresy. Od kilku lat jednak jest turystycznym hitem i żelaznym punktem programu każdej wycieczki do Macedonii. Wszystko za sprawą nowej, choć stylizowanej na antyczną architektury i mocno kontrowersyjnych pomników.

„Starożytne” tradycje

Aleksander jest ogromny. Rzeźba wojownika na koniu, strzeżona przez żołnierzy w greckich hełmach i lwy ma ponad 20 metrów wysokości i dominuje nad Placem Macedonii. Oficjalnie nie jest to pomnik Aleksandra Wielkiego, ale wszyscy i tak wiedzą swoje. Łącznie z Grekami, którzy ostro protestują przeciw zawłaszczaniu przez Macedończyków tej historycznej postaci. Po drugiej stronie rzeki znalazło się też miejsce dla Filipa, choć wyraźnie widać, że syn cieszy się większym szacunkiem niż ojciec. Wokół- masa pomniejszych pomników. Car Samuel, cesarz Justynian, literaci, XIX wieczni politycy, fontanna z posągami matek karmiących. Oczopląs. Majestatyczne, rządowe budynki nad ledwo płynącym Wardarem przypominają greckie, antyczne budowle, a w na wpół suchym korycie rzeki stoją drewniane żaglowce. Brzegi spięte są przez mosty z figurami zasłużonych macedońskich władców i artystów. Samo to nagromadzenie kiczu warte jest wycieczki do Macedonii.

Dla oddechu od nadmiaru wrażeń warto wejść do niewielkiej czarsziji. Zabudowania tureckiej dzielnicy liczą sobie wprawdzie pół wieku, ale zostały zrekonstruowane z dbałością o wierność oryginałowi. Meczety, łaźnie, sklepiki z pamiątkami i niedrogie restauracyjki, w których serwuje się lokalny przysmak- zapiekaną fasolę zwaną tawcze grawcze. Pobliski bazar spożywczy nie ma orientalnego kolorytu, ale warto na nim kupić ostrą mieloną paprykę czy figi w słodkim syropie.

Zalany wąwóz

Nieopodal Skopje znajduje się jedno z ciekawszych miejsc, jakie możemy zobaczyć w trakcie wycieczki do Macedonii. Co interesujące- jego powstanie wiąże się z działalnością człowieka. Kanion Matka powstał przez przegrodzenie zaporą głębokiej, górskiej doliny. Obecnie po zalewie można pływać łodziami, podziwiając strome ściany kanionu i odwiedzając liczne jaskinie.

Kałasznikow w ogródku

Jadąc na wycieczkę do Macedonii warto pamiętać, że około 25% jej ludności stanowią Albańczycy. Za ich nieoficjalną stolicę uważane jest Tetovo, oddalone o 40 km od Skopje miasto, o którym Macedończycy żartują, że ogródki podlewa się tu olejem, żeby zakopane kałasznikowy nie pordzewiały. O ile samo miasto nie jest ciekawe, to warto je odwiedzić, by zobaczyć unikatowy, XV wieczny meczet, którego ściany pokryte są kolorowymi ornamentami.

Related Articles

0 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *